Wyselekcjonowane metody uniknięciaSprawdzone środki w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, albowiem jedynie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę zabezpieczyć potencjał zbioru. Zastosowanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - polecane działania zapobiegawcze

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest niejednokrotnie bardziej skuteczne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby zgnilizna twardzikowa jęczmienia lub innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie należałoby wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma de facto ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu są w stanie powodować nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicyd. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej odporności czy też akceptacji na kluczowe szkodniki oraz choroby, takie jak jęczmień choroba może pomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma asekuracji.

Najnowsze artykuły:

Top